Logo PANS
20 czerwca 2023

U podnóża gór Taurus – wyjazd dydaktyczny do Antalyi w ramach programu Erasmus+


Wyjazd dydaktyczny w ramach programu Erasmus+ – dr Magdalena Marchel

Wyjazdy kadry dydaktycznej w ramach programu ERASMUS+ są niezwykle ciekawym wydarzeniem pozwalającym zarówno podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, ale także zdobyć ogrom wiedzy i tym samym podnieść jakość nauczania. Nauczyciele mają możliwość udoskonalić swoje metody dydaktyczne i pedagogiczne, poznać innowacje w edukacji oraz poszerzyć swoją wiedzę na temat kultury i tradycji kraju w którym się przebywa. W dniach 29.05.23 – 2.06.23 miałam możliwość przebywać na Uniwersytecie w Antalyi w ramach  programu ERASMUS+. Podczas pobytu po raz kolejny przekonałam się jak pięknym krajem jest Turcja, można tam zaobserwować zderzenie wielu kultur, zachwyca ona przyrodą, tradycjami, kuchnią i kolorystyką. Antalya to miasto w południowo zachodniej Turcji położone nad zatoką Antalya na Morzu Śródziemnym u podnóży gór Taurus.

Uniwersytet w Antalyi jest uczelnią utworzoną w 1982 roku, w jego struktury włączono liczne jednostki akademickie położone w tureckim rejonie Morza Śródziemnego. Wizją Akdeniz University jest stać się wyróżniającym się uniwersytetem, który stale podnosi jakość swojej pracy w dziedzinie badań, edukacji, sztuki i technologii; który jest wrażliwy na środowisko i który jest uznawany na całym świecie za swoja pracę naukową.

Swój pobyt realizowałam na Wydziale Technologii Żywności pod profesjonalną i pełną życzliwości opieką pani Profesor Barçin Karakaş. Przebywając na Uniwersytecie miałam  możliwość podzielić się swoja wiedzą nie tylko w formie teoretycznej, ale także praktycznej spędzając dużo czasu w laboratorium. Pani Profesor szczegółowo i profesjonalnie zapoznała mnie z tematami naukowymi nad którymi pracuje zespół specjalistów, także z aparaturą do badań oraz metodami dydaktycznymi stosowanymi na Wydziale Inżynierii Żywności. Wraz z grupą studentów, z dużym zainteresowaniem wysłuchali moich prezentacji związanych z tematem bezpieczeństwa żywności, a dokładniej obecności metali ciężkich w produktach spożywczych i współczesnych badań naukowych na ten temat. Nasza wymiana wiedzy i relacja zaowocowała pragnieniem rewizyty w Polsce i prośbą o przyjęcie studentów Uniwersytetu  w Antalyi w naszej Uczelni w tym także o pomoc w realizacji praktyk studenckich.