Logo PANS

Erasmus+ dla studentów PANS – poradnik i informacje

Nie wiesz czy możesz wyjechać? Nie wiesz od czego zacząć?  Ten krótki poradnik przybliży Ci Program Erasmus+ w naszej uczelni w kilku przyjaznych punktach.

 

Skąd się dowiedzieć jak to wygląda?

Kto pyta, nie błądzi: pytaj. Biuro Erasmusa chętnie rozwieje Twoje wątpliwości odnośnie wyjazdu. Przyjdź, doradzamy tak, żebyś wyjechał bez obaw i wrócił zadowolony. Pytaj też kolegów, którzy wyjeżdżali na stypendium wcześniej. Takich osób jest sporo w Twoim otoczeniu, na Twoim kierunku i w Domu Studenta.

Kiedy się zgłosić?

Wyjeżdżają studenci, którzy zaliczą z powodzeniem I rok studiów, ale uwaga! W rekrutacji na wyjazd na II rok studiów należy wziąć udział rok wcześniej, czyli już na… I roku! Informacja o rozpoczęciu rekrutacji jest zawsze publikowana na stronie internetowej w zakładce Erasmus+. Wszystkie formularze i szczegółowe informacje znajdziesz w ogłoszeniu na temat rekrutacji w konkretnym semestrze.

(Często organizujemy dodatkową rekrutację w jesieni, na wyjazdy na semestr letni, ale pierwszeństwo zawsze mają osoby, które zgłoszą się w pierwszej rekrutacji. Nie czekaj, aż zabraknie dla Ciebie środków na stypendium!)

Koordynatorka po ogłoszeniu rekrutacji odwiedza wszystkie pierwsze roczniki na ich zajęciach. Jeśli ominie Cię spotkanie z nią, odwiedź biuro Erasmusa.

A co z językiem obcym na uczelni?

W znacznej większości porozumiewanie odbywa się w języku angielskim. W zależności od tego, jaki kierunek studiujesz, rekrutacja może mieć różny przebieg. Jeśli jesteś studentem filologii angielskiej, jesteś zwolniona/y z egzaminu językowego. Jeśli reprezentujesz inny kierunek, musisz wziąć udział w egzaminie językowym. Nie jest trudny. Sprawdzamy Twoją gramatykę i zdolność wypowiadania się na codzienne tematy i tematy związane z twoimi studiami. Poradzisz sobie!

Pamiętaj!

Jeśli myślisz o wyjeździe na stypendium Erasmusa, warto zacząć język szkolić już od dziś.

Zakwalifikowałaś/eś się, co dalej?

Po ogłoszeniu wyników zgłoś się do koordynatorki Erasmusa. Wypełni z Tobą wszystkie wymagane przez uczelnię partnerską dokumenty. Tak, tak! Oprócz kwalifikacji na PANS, czeka Cię proces aplikowania do uczelni partnerskiej. Z naszą uczelnią nie jest jednak kłopotliwy. Każda uczelnia partnerska może mieć inne oczekiwania. Niektóre zażądają tylko wypełnienia formularza aplikacyjnego, inne całej masy dokumentów. We wszystkim pomagamy,, nie poniesiesz żadnych kosztów związanych z rekrutacją.

Gdzie mogę wyjechać?

Możesz wyjechać do uczelni, która współpracuje z PANS w zakresie kierunku na którym studiujesz. Sprawdź w zakładce „Uczelnie partnerskie”, jakie uczelnie chętnie przyjmą Cię w ramach współpracy z Twoim Instytutem.

Jak dostać się na poszczególne uczelnie?

Każda uczelnia ma swój własny system przyjmowania studentów dlatego ważne jest aby odwiedzić stronę internetową uczelni która Cię interesuje. W zakładce „Uczelnie partnerskie”  podane są bezpośrednie linki do stron internetowych uczelni gdzie podane są wszystkie informacje dotyczące aplikacji.

Kiedy kontaktować się z uczelnią na którą chcę wyjechać?

Wysłanie e-maili do koordynatorów i formularzy aplikacyjnych powinno odbywać się już na etapie rekrutacji. Na etapie wpisywania nazwy konkretnej uczelni w formularzu rekrutacyjnym student powinien skontaktować się z daną uczelnią aby zorientować się czy dana uczelnia będzie w stanie go przyjąć. Uczelniany koordynator jest zawsze do Twojej dyspozycji i może pomoc, ale nie będzie wysyłał formularzy aplikacyjnych oraz zapytań do koordynatorów za studentów. Ważne jest aby wychodzić z własną inicjatywą. W razie sytuacji gdy uczelnia zagraniczna wymaga nominacji Uczelniany koordynator na PANS dodatkowo wysyła informację do uczelni zagranicznej o pomyślnym przejściu rekrutacji.

Co będę studiował/a?

Będziesz studiować przedmioty wybrane w porozumieniu z Zakładowym Koordynatorem, które zostaną zapisane w Learning Agreement i zaakceptowane przez Koordynatora.

Jeśli zaliczysz z powodzeniem wszystkie przedmioty wpisane do Twojego Porozumienia o Programie Zajęć (Learning Agreement), nie będziesz musiał zaliczać dodatkowych przedmiotów po powrocie. Wyjątkiem są praktyki zawodowe – zaliczamy je po powrocie!

Jeśli jednak nie uda Ci się zdać wszystkich przedmiotów w uczelni partnerskiej, nie przejmuj się! Możesz zaliczać odpowiedniki niezaliczonych przedmiotów na uczelni w sesji poprawkowej. Będziesz traktowany tak, jak wszyscy pozostali studenci.

Kiedy wyjadę? Kiedy wrócę?

Większość uczelni w Europie semestr  zimowy zaczyna w pierwszej połowie września. Oznacza to, że żeby wyjechać musisz mieć zaliczoną sesję z poprzedniego semestru. O dokładny kalendarz akademicki możesz zapytać koordynatorkę Programu lub sam poszukać na stronie wybranej partnerskiej uczelni.

Pobyt na stypendium można skrócić, ale musi trwać minimum 90 dni. Przeważnie semestr kończy się z końcem stycznia w sesji zimowej i końcem czerwca w sesji letniej.

Łatwiej jest wyjechać na semestr zimowy. Semestr letni w uczelniach partnerskich czasem zazębia się z sesją zimową PANS!

Ile wynosi stypendium?

Stypendium różni się w zależności od kraju, do którego wyjedziesz oraz od tego, czy korzystasz z pomocy socjalnej w PANS. Stawki ulegają zmianie co roku.

Stawki obowiązujące w poszczególnych umowach są opublikowane na stronie internetowej PANS w zakładce Erasmus+, ale również na stronie https://erasmusplus.org.pl/dokumenty/szkolnictwo-wyzsze/

Jeżeli czegoś nie wiesz, nie możesz znaleźć lub po prostu coś jest niejasne, nie wstydź się, zapytaj uczelnianego Koordynatora (pok. 3.44, 2 piętro, Kolegium Techniczne)

Kiedy dostanę stypendium i w jakim wymiarze?

Uczelnia przesyła od 80% całego stypendium przed wyjazdem studenta na studia. Drugą część (20%) student otrzymuje po uzupełnieniu Raportu uczestnika i wypełnieniu testu językowego OLS. Warto rozsądnie rozplanować wydatki, ponieważ samemu trzeba nimi zarządzać. Studenci otrzymujący stypendium z funduszu PO WER otrzymają je w złotówkach. Studenci niepobierający stypendium socjalnego otrzymają EURO.

Czego muszę dopilnować przed wyjazdem?

  1. Zalicz sesję poprzedzającą wyjazd. Bez tego nie wyjedziesz. Wykładowcy nie przymkną oka, wiedząc, że planujesz pobyt na stypendium Erasmusa. Warto się zmobilizować do nauki jak najwcześniej.
  2. Podpisz umowę finansową. Umowę przygotuje koordynatorka. Przeczytaj umowę dokładnie zanim ją podpiszesz. Pytaj, jeśli czegoś nie rozumiesz. Sprawdź swoje dane, datę wyjazdu i powrotu, zapisane w umowie.
  3. Dostarcz ubezpieczenie. Będziesz potrzebował karty EKUZ (jeśli jesteś ubezpieczony/a w NFZ) jeśli wyjeżdżasz do kraju EU lub prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego oraz ubezpieczenia NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) na okres pobytu.
  4. Wiza. Wiza jest wymagana dla obywateli Ukrainy wyjeżdżających do Estonii, Portugalii, Hiszpanii i Rumunii. Do pozostałych krajów można pojechać korzystając z wizy polskiej i na miejscu wyrobić pozwolenie na czasowy pobyt. Obywatele Polski i innych krajów UE nie potrzebują wizy przy wyjeździe na studia, ale warto zapoznać się z wymaganiami kraju goszczącego odnośnie legalizacji pobytu tymczasowego.
  5. Wypełnij test językowy OLS. Koordynatorka wpisze Twoje dane do systemu wsparcia językowego OLS i otrzymasz na adres mailowy link do testu językowego, który musisz wypełnić przed wyjazdem i… o wyjeździe. Jeśli wynik będzie słaby, otrzymasz kurs językowy języka kraju, do którego wyjeżdżasz lub języka angielskiego. Skorzystaj z niego w wolnym czasie. Będzie dostępny przez cały twój pobyt na stypendium. Po powrocie będziesz musiał napisać test językowy ponownie.
  6. Upewnij się, że masz gdzie mieszkać. Część naszych zaprzyjaźnionych uniwersytetów oferuje miejsce w akademiku lub pomaga przy poszukiwaniu mieszkania.
  7. Poczytaj o kraju, do którego jedziesz, ale również o mieście. Jeśli jedziesz do kraju o odmiennej kulturze lub klimacie, przygotuj się również na różnice w kuchni i inną pogodę. Staraj się dostosować do miejsca, w którym będziesz, wtedy skorzystasz z pobytu w większym stopniu.
  8. Kup bilet lotniczy, autokarowy lub na pociąg odpowiednio wcześniej.

Na miejscu:

  1. Bądź uprzejmy/a i postaraj się, żeby zapamiętano Cię pozytywnie. Może będziesz chciał wyjechać na stypendium do tego samego miejsca ponownie? A może otrzymasz pozytywną opinię od koordynatora, która pomoże Ci znaleźć w przyszłości pracę? Jesteś ambasadorem uczelni, która Cię wysyła i zostawiając po sobie miłe wspomnienie, pomożesz swoim kolegom, którzy wyjadą tam po Tobie. Uczęszczaj regularnie na zajęcia!
  2. Jeśli będziesz chciał lub musiał zmienić przedmiot za granicą, masz na to 30 dni od daty przyjazdu do uczelni partnerskiej. Powiadom o tym Uczelnianego Koordynatora na PANS. Powiemy co i jak.

Po powrocie

  1. Po powrocie wypełnij raport uczestnika, która przyjdzie na Twój adres mailowy. Nie pisz w nim źle o uczelni partnerskiej ani PANS, jeśli nie jest to poważnie uzasadnione. Pamiętaj, że ten raport przeczytają osoby, które Cię gościły i starały Ci się pomóc przed i po wyjeździe. Oceniając swój wyjazd, oceniasz obie uczelnie, które starają się, żeby Twoje doświadczenie z Programem było bezproblemowe i przyjemne. Problemy zgłaszaj w trakcie wyjazdu, postaramy się pomóc (i my, i oni, za granicą). Doceniaj otrzymane wsparcie.
  2. Ostatnie, najważniejsze. Pobyt na stypendium zobowiązuje. Poprosimy Cię o udział w Dniu Erasmusa na naszej uczelni, żebyś mógł podzielić się swoimi doświadczeniami z młodszymi kolegami. Nie będzie to obowiązkowe, ale warto wziąć udział w tej imprezie. Będziemy również wdzięczni, jeśli zaangażujesz się w pomoc studentom zagranicznym, przebywającym na PANS. Kiedyś inni pomagali Tobie, dziś możesz przekazać pozytywną energię dalej! Po powrocie podziel się swoimi doświadczeniami w Biurze Erasmusa. Chcemy wiedzieć, jak czuliście się w uczelni, do której Was wysłaliśmy, jak studiowało się w wybranym przez Was kraju.

Zapraszamy do udziału w programie!

 

Aleksandra Oczko

Koordynator Erasmus+

Kolegium Techniczne PANS

II piętro, pokój 3.44

tel. + 48 16 73 55 113

e-mail: erasmus@pansp.pl