Logo PANS
12 kwietnia 2023

Śladami Alladdina Keykubada – wyjazd szkoleniowy w ramach programu Erasmus+


W dniach 6 – 10 lutego 2023 r. kolejni pracownicy PANS zrealizowali swoją mobilność szkoleniową do uczelni Alanya Alaaddin Keykubat University w Turcji.  Tym razem do Alanyi wybrali się przedstawiciele Działu Kadr i Płac – Dominika Kotek oraz Działu Organizacji i Promocji – Marcin Sowiński.

Wizyta obfitowała w niecodzienne doświadczenia od samego początku, wszak dzień po przylocie do Alanyi nasza delegacja poczuła na własnej skórze trzęsienie ziemi, które nawiedziło południowo-wschodnią Turcję wczesnym rankiem 6 lutego. Pomimo tego, że epicentrum wstrząsów znajdowało się ponad 600 kilometrów od Alanyi, to wstrząsy były wyraźnie odczuwane także tutaj. Na szczęście ich siła była dużo mniejsza i nie zagrażały osobom przebywającym w prowincji Antalya. Pobyt w Alanyi bezpośrednio po trzęsieniu ziemi, pozwolił zobaczyć i doświadczyć niezwykłej życzliwości Turków, wszak już w poniedziałek wieczorem z Alanyi wyruszyły pierwsze konwoje humanitarne do Gaziantep, a żywność, odzież i inne artkuły niezbędne do ofiarom trzęsienia ziemi przynosili nie tylko mieszkańcy miasta, ale także turyści. Życzliwości można był doświadczyć także po prostu na ulicy. Ludzie byli mili, uśmiechnięci i pomocni. 

W uczelni pracowników PANS przyjęła tradycyjnie Pani Gülsiye Bıçak – Koordynator programu Erasmus + w ALKU. Spotkali się także z pracownikiem Biura Prasowego i Public Relations. Rozmowy skupiły się na wielu aspektach funkcjonowania uczelni: strategii marketingowej, strukturze administracyjnej oraz systemie rekrutacji  uczelni, który sprzęgnięty jest z ogólnokrajowym systemem rekrutacyjnym, wszak uczelnia rekrutuje studentów z Całej Turcji. Około 10 tys. studentów uczy się w ALKU na 10 wydziałach. Władze ALKU mają jednak ambicje, aby uczelnia stała się ośrodkiem znanym i oddziałującym na całym świecie, co już się dzieje. Współpraca i wymiana międzynarodowa odbywa się nie tylko poprzez program Erasmus+ z krajami europejskimi, ale także z Azją i Afryką. I to właśnie z Afryki ALKU ma najwięcej studentów zagranicznych. Przyjeżdżają tam studiować szczególnie chętnie kierunki medyczne.  

Podczas wizyty pracownicy PANS mogli także zwiedzić kampus uczelni oraz poobserwować pracowników i studentów. Sam kampus położony jest u stup gór Taurus, na rozległym terenie, skąd rozciąga się także widok na morze śródziemne. Alanya leży na wąskim, kilkukilometrowym pasie lądu, pomiędzy morzem a górami. Co ciekawe ALKU ma także własny meczet na terenie kampusu.

Ciekawym elementem wizerunku ALKU jest jej patron – Sułtan Alladdin Keykubad (Kajkubad I), wódz Turków z dynastii seldżukidów. Na spotkaniu w uczelni dowiedzieliśmy się, że jest bardzo szanowaną i ważną dla Turków postacią historyczną, zwłaszcza  w tym regionie. Dowiedzieliśmy się także, że w Alanyi Kajkubad I miał swoją zimową siedzibę, a w sąsiednim regionie (w Anatolii, w mieście Konya) znajduje się meczet jego imienia i mauzoleum z jego trumną. Chcąc zagospodarować czas wolny przemyska delegacja postanowiła podążyć jego śladami.

Aby dostać się do Konyi należało przekroczyć masyw gór Taurus i podążyć wyżyną Anatolijską. Konya to kilkumilionowa metropolia, którą można porównać do Polskiej Częstochowy. Jest ono bowiem nie tylko jednym z najludniejszych miast w Turcji, ale także bogatym w zabytki, dużą liczbę meczetów miejscem kultu, ojczyzną bractwa „wirujących derwiszy” oraz miejscem życia oraz pochówku poety, mistyka i teologa islamskiego Rumiego, założyciela zakonu Derwiszy. Pobyt w Konyi był także okazją do odwiedzenia Çatalhöyük, stanowiska archeologicznego leżącego niedaleko miasta, będącego jednym z zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Odkryto tam osadę typu miejskiego sprzed ok. 9000 lat. Zatem jest to jedno z najstarszych miast na świecie i prawdopodobnie najstarsze w Azji mniejszej. W Çatalhöyük można znaleźć także Polskie ślady, wszak od 2005 roku w pracach wykopaliskowych bierze tam udział polski zespół z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.