W grudniu 2024 r. jako pracownik PANS w Przemyślu miałem możliwość skorzystania z wyjazdu szkoleniowego w ramach programu ERASMUS+ do Uniwersytetu w Nitrze.
Reprezentowałem kadrę wykładowców Instytutu Nauk Technicznych z kierunku Bezpieczeństwo i produkcja żywności.
Słowacja jest naszym najbliższym sąsiadem i jak przystało na sąsiada od razu poczułem się tu jak u siebie.
Uniwersytet Rolniczy jak i cały kierunek technologii żywności przyjął mnie ciepło, z otwartością i chęcią przedstawienia całej swojej infrastruktury techniczno-naukowej i dydaktycznej.
Nieoceniona okazała się pomoc Pani koordynator programu ERASMUS+ Evy Trabalikovej. Życzliwie mnie przyjęła, oprowadziła po bardzo ładnym i przestronnym obiekcie uniwersytetu pokazując wszystkie budynki campusu. Następnie przekazała mnie w ręce kadry kierunku technologii żywności.
Tutaj również czekało na mnie miłe powitanie, obejrzałem laboratoria i pracownie, mogłem uczestniczyć w zajęciach ze studentami. Atmosfera przez cały czas pobytu była wręcz urocza, czułem się jak na własnej uczelni. Wszyscy byli chętni do pomocy i pomogli zorientować się, w nowym dla mnie środowisku.
Uniwersytet w Nitrze powstał w 1952r. na bazie powstałego w 1946r. samodzielnego Uniwersytetu Inżynierii Rolniczej i Leśnej w Koszycach. Początkowo Uniwersytet Rolniczy w Nitrze posiadał dwa wydziały – Agronomiczny i Zootechniczny. Na mocy ustawy Rady Narodowej Republiki Słowackiej nr 324/1996 Sb. Uniwersytet Rolniczy został w 1996 roku przemianowany na Słowacki Uniwersytet Rolniczy w Nitrze. W 2002 roku Wydział Agronomii został przemianowany na Wydział Agrobiologii i Zasobów Żywności i jednocześnie utworzono Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności.
Kompleks uniwersytecki zbudowano w latach 1961 – 1966 według projektu architektów Vladimíra Dedečka i Rudolfa Miňovský’ego, jest jednym z unikatowych dzieł architektury europejskiej. Decyzją Rady Ochrony Zabytków Republiki Słowackiej z 2014 r. dziewięć budynków na terenie SUA w Nitrze zostało uznanych za narodowy zabytek kultury.
Uniwersytet zapewnia kształcenie w dziedzinie rolnictwa i pokrewnych obszarów badawczych, takich jak: agrobiologia, zasoby żywności, rolnictwo zrównoważone, produkcja rolnicza, biotechnologia, technologia żywności (co mnie najbardziej interesowało), inżynieria maszyn i urządzeń rolniczych, komputeryzacja i automatyzacja sprzętu rolniczego, eksploatacja obiektów energetycznych w produkcji rolnej, ogrodnictwo i projektowanie krajobrazu, ekonomia i zarządzanie, międzynarodowy handel produktami rolnymi itp.
Misją uniwersytetu jest min.:
Misja Uniwersytetu Rolniczego w Nitrze jest bardzo zbliżona do misji, którą prowadzi PANS w Przemyślu. Zresztą, od razu poczułem wspaniałą atmosferę bratniej uczelni.
Sama Nitra jest miastem szóstym co do wielkości w Słowacji (ok. 76 000), oddalonym od stolicy- Bratysławy o ok. 90 km. Dla Słowaków jest ono bardzo ważne, gdyż uważa się je za stolicę najstarszego, niepodległego państwa na terenie dzisiejszej Słowacji. Księstwo Nitry uważane jest także za miejsce, skąd wywodzi się naród słowacki. Miasto zostało zbudowane na siedmiu wzgórzach nad rzeką Nitra, posiada bogatą historię i jeden z ładniejszych słowackich zamków. Ma również sporo innych zabytków oraz ciekawych miejsc, dla których warto przyjechać do najstarszego miasta na Słowacji.
Po zajęciach na Uniwersytecie miałem okazję i przyjemność zwiedzić to miasto i jego okolice. Pięknie położone na kilku wzgórzach, z malowniczą starówką i wspaniałym zamkiem.
Pierwsi Słowianie przybyli na teren Nitry w V wieku, ale obszar Wzgórza Zamkowego był zamieszkały już w epoce brązu (1600 lat p.n.e.). W IX wieku powstał na nim duży słowiański gród będący siedzibą nitrzańskich książąt. Od początku IX wieku do 833 roku grodem władał słowiański książę Pribina, a następnie Księstwo Nitrzańskie zostało włączone do imperium Wielkich Moraw. W literaturze można znaleźć informacje, że Nitra była najstarszą osadą typu miejskiego na Słowacji i to już w latach siedemdziesiątych IX wieku. Miastem władał wtedy Świętopełek I, który w latach 850-871 był księciem Nitry, a do 894 roku królem Wielkich Moraw.
Wzgórze Zamkowego to najczęściej odwiedzane miejsce w Nitrze. W XI wieku w miejscu dawnego grodu zbudowano zamek będący najbardziej charakterystycznym zabytkiem miasta. Otoczony jest fortyfikacją, której najstarsze elementy pochodzą z okresu romańskiego. Aby wejść do środka, należy pokonać kamienny most, a następnie przekroczyć renesansową bramę zbudowaną podczas rozbudowy i fortyfikacji zamku w XVII wieku.
Pobyt w ramach programu ERASMUS+ na Uniwersytecie Rolniczym w Nitrze nie tylko pozwolił mi poszerzyć moją naukową wiedzę z zakresu technologii żywności, lecz również poznałem nowych ludzi, poszerzyłem swoje umiejętności interpersonalne, zdobyłem większe doświadczenie w pracy ze studentami i we władaniu językami obcymi. Poznałem także historię regionu Nitrzańskiego. Mam nadzieję, że jeszcze dzięki programowi ERASMUS+ będę miał okazję zdobywać nowe doświadczenia i poznawać nowe regiony Europy i świata.