Alanya nazywana perłą Riwiery Tureckiej zachwyca nie tylko pogodą i ciągnącymi się kilometrami plażami; skrywa też swoje sekrety i wiele wspaniałych miejsc do odwiedzenia. Swoje piękno zawdzięcza między innymi niezwykłemu ukształtowaniu terenu, bowiem miasto rozdziela się na dwie części. Jego centrum przecina wysoki, skalny cypel, na którym znajduje się słynna twierdza w Alanyi.
W dniach 16.09.24 do 20.09.2024 zrealizowałam mobilność szkoleniowo – dydaktyczną na uniwersytecie w Alanyi – Alanya Alaaddin Keykubat University. Uniwersytet w Alanyi został założony w 2015 roku przez Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji, a obecnie funkcjonuje już kilka wydziałów. Należy podkreślić, że uczelnia stwarza bardzo przyjazne warunki dla obcokrajowców, bowiem głównym jej celem jest zapewnienie wykwalifikowanej edukacji wyższej w międzynarodowym środowisku edukacyjnym. Wizją uniwersytetu jest bycie instytucją o zasięgu ogólnoświatowym.
Pobyt na Uniwersytecie w Alanyi realizowałam w Katedrze Inżynierii Żywności pod pełną życzliwości opieką koordynatora ERASMUS+ pani Gülsiye Bıçak oraz pani Profesor Tugba Aktar Kucukaslan. Przebywając w tak pięknym miejscu, miałam możliwość podzielić się swoja wiedzą w zakresie bezpieczeństwa żywności, a dokładniej zafałszowań produktów spożywczych oraz metod ich detekcji – tak jak było ustalone w programie. W ramach szkolenia zostałam profesjonalnie zapoznana z tematami naukowymi nad którymi pracuje zespół specjalistów, także z aparaturą do badań oraz metodami dydaktycznymi stosowanymi w Katedrze Inżynierii Żywności. W czasie wolnym od zajęć, zwiedzałam miasto oraz okolice. Pobyt na uczelni, relacja z pracownikami i studentami oraz bogata kultura tego regionu Turcji wzbogaciło mnie o nowe doświadczenia i wiedzę, które zaowocują w pracy zawodowej i w życiu prywatnym.