Logo PANS
13 czerwca 2024

„U wybrzeży Morza Śródziemnego” – mobilność szkoleniowa w Alanya Alaaddin Keykubat University


W dniach 20-24 maja 2024 r. pracownicy Działu Organizacji Kształcenia PANS w Przemyślu (Sebastian Hendzel, Justyna Rabka oraz Karolina Pyrzyńska-Cisek) realizowali swoją mobilność szkoleniową w uczelni Alanya Alaaddin Keykubat University w Turcji.

Uniwersytet Alanya Alaaddin Keykubat położony jest 135 km na wschód od centrum prowincji Antalya w regionie Morza Śródziemnego w Turcji. Alanya jest głównym ośrodkiem turystycznym z kilkoma atrakcjami przyrodniczymi, historycznymi i kulturalnymi. Uniwersytet w Alanyi jest pierwszym państwowym uniwersytetem w Turcji, który znajduje się w mieście innym niż centrum prowincji, co pokazuje znaczenie Alanyi i jej potencjał.

Alanya Alaaddin Keykubat University został założony w 2015 roku jako uniwersytet państwowy w Alanyi. Jego funkcjonowanie ma na celu zapewnienie wykwalifikowanego szkolnictwa wyższego w międzynarodowym środowisku edukacyjnym. Dzięki dziesięciu wydziałom ( m.in. biznes, inżynieria, medycyna, edukacja, turystyka, nauki o sporcie, nauki o zdrowiu, stomatologia), trzem szkołom podyplomowym (nauki ścisłe, nauki społeczne, nauki o zdrowiu) i pięciu szkołom zawodowym, Uniwersytet oferuje różnorodne programy studiów wyższych, licencjackich i magisterskich. 

Na większości wydziałów dostępne są zarówno stacjonarne ścieżki kształcenia, jak i wieczorowe. Na wszystkich wydziałach jeżeli zajdzie taka potrzeba istnieje możliwość prowadzenia zajęć w języku angielskim. Studenci mają możliwość przygotowania się do studiów prowadzonych w języku angielskim na roku przygotowawczym na Wydziale Biznesu. Dodatkowo, języki niemiecki, rosyjski i arabski są wykładane na kilku kierunkach. Studenci mogą również skorzystać z wielu dodatkowych opcji oferowanych przez uniwersytet takich jak: podwójne specjalizacje, możliwość uzyskania niższych stopni naukowych, dostęp do szkół letnich i transferów do innych instytucji szkolnictwa wyższego w Turcji. Istnieją również programy wymiany międzynarodowej takie jak: Erasmus, Mevlana i Farabi dla studentów i naukowców, którzy chcieliby kształcić się po za granicami Turcji.

Alanya Alaaddin Keykubat University przywiązuje dużą wagę do życia społecznego i kulturalnego swoich studentów. Niektóre z działań społecznych i kulturalnych obejmują Festiwal Wiosenny, kluby studenckie, wycieczki środowiskowe i techniczne, seminaria szkoleniowe, konferencje, koncerty, wystawy, targi pracy, konkursy przedsiębiorczości, zajęcia sportowe itp. Możliwości zakwaterowania dla studentów obejmują państwowe akademiki, przyjazne studentom obiekty noclegowe.

Reprezentując międzynarodowe miasto Alanya, Uniwersytet przywiązuje najwyższą wagę do odpowiedniej strategii internacjonalizacji. Centralna część tej strategii opiera się na międzynarodowych studentach, którzy przyjeżdżają z każdej części świata, aby studiować w Alanya Alaaddin Keykubat University. Obecnie uniwersytet może się pochwalić dużą liczbą studentów zagranicznych z 40 różnych krajów i spodziewa się szybkiego wzrostu tej liczby w najbliższej przyszłości.

Osobą odpowiedzialną za koordynowanie programu Erasmus+ w Alku jest Pani Gülsiye Bıçak, która przywitała nas tradycyjną turecką herbatą oraz polskimi słodkościami. Podczas rozmowy dowiedzieliśmy się jakie kierunki studiów są obecnie uruchomione  na Uczelni zostaliśmy oprowadzeni po jednym z najnowszych budynków, który został niedawno oddany do użytku. Poznaliśmy po krótce funkcjonowanie działów oraz wymieniliśmy się  różnymi kulturowymi  ciekawostkami z naszego kraju jak również z Turcji.

Warto również dodać, że podczas wizyty mogliśmy zwiedzić zachwycający kampus, który jest położony w atrakcyjnym miejscu, mianowicie u stóp gór Taurus, na rozległym terenie, gdzie znajduje się również meczet, skąd rozciąga się także widok na Morze Śródziemne.

Nasz pobyt w Turcji zbięgł się z obchodami święta 19 maja. Jest to dzień upamiętniający osobę Ojca Turków – Atatürka oraz młodość Republiki Tureckiej. Obchodzony jest co roku 19 maja, w rocznicę lądowania Mustafy Kemala w Samsunie 19 maja 1919 roku. Wydarzenie to wyznaczyło początek ruchu republikańskiego w Turcji.

Nasz czas wolny przeznaczyliśmy na poznawanie przepięknej i malowniczej Turcji. Jednym z ciekawszych przeżyć była wycieczka do parku z wodospadami „Manavgat”, odwiedzenie pobliskiego meczetu „Kuliye” oraz zwiedzenie miasta Side- malowniczego kurortu nad Morzem Śródziemnym, położonym na historycznym półwyspie wśród piaszczystych wydm.

Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem kolorowej, pełnej w piękne widoki i majestatyczne budowle Turcji jak również uśmiechniętych i gościnnych mieszkańców tego kraju. Takiego typu wyjazdy szkoleniowe dają możliwość dalszego rozwój na tle kulturowym, są okazją do przełamania naszych obaw, jak i bariery językowej. Jako uczestnicy programu Erasmus+ wróciliśmy z nowymi doświadczeniami, wiedzą oraz spostrzeżeniami, które na długo pozostaną w naszej pamięci.