W dniach 22 – 26 stycznia 2024 r. kolejni pracownicy PANS zrealizowali swoją mobilność szkoleniową w Turcji, a dokładnie w uniwersytecie Gelisim w Stambule (IGU). Do antycznej stolicy Cesarstwa Bizantyńskiego wybrali się przedstawiciele Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami – Patrycja Bereś oraz Działu Organizacji i Promocji – Marcin Sowiński.
Gelisim w języku tureckim oznacza rozwój i nie bez powodu uczelnia nosi taką właśnie nazwę. Jej misją jest rozwój własny, udział w rozwoju miasta i kraju, ale także rozwój sieci powiązań i współpracy z innymi uczelniami z całego świata. Uczelnia została założona w 2008 roku przez fundacje Gelisim i aktualnie kształci ponad 36 tys. studentów, w tym ok. 5500 studentów zagranicznych. Uczelnia duży nacisk kładzie na zrównoważony rozwój i ochronę środowiska.
Wizyta w Dziale Public Relations i Promocji nałożyła się na zimową akademię, organizowaną w tym czasie dla uczniów szkół średnich. Dzięki temu pracownicy PANS, mogli uczestniczyć w wybranych warsztatach. Zajęcia miały, podobnie jak w PANS charakter typowo praktyczny i miały za zadanie umożliwić młodzieży własnoręczne sprawdzenie sprzętu, na którym będą pracować na zajęciach, kiedy wybiorą IGU jako swoją uczelnię. Pracownicy działu PR i Promocji podczas rozmów wskazali, że ważne dla nich jest pozwolenie młodzieży na przetestowanie poprzez takie warsztaty zwodu, który chcieliby wykonywać po zakończeniu edukacji, aby mogli sprawdzić czy kierunek, o którym marzą, jest rzeczywiście dobrym wyborem dla nich.
Bardzo interesujące okazało się spotkanie z osobą odpowiedzialną za wsparcie osób z niepełnosprawnościami. W Turcji obowiązują odgórne wytyczne dotyczące usprawnień, jakie muszą znajdować się m.in. na uczelniach aby mogły one być uznane za dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Zwiedzając Uniwersytet można było zauważyć te usprawnienia, rampy, dostosowane toalety, dodatkowe barierki umieszczone niżej standardowych, w windach dodatkowe panele, na drzwiach opisy w języku brajla, taśmy antypoślizgowe na schodach i rampach. Rozmowa z Panią Yağmur Dilan Bilgen pokazała, że podejście Uniwersytety Gelisim nieco różni się od podejścia stosowanego w PANS w Przemyślu. Nie ma tam odgórnego pakietu wsparcia, na które studenci z niepełnosprawnościami mogą liczyć. Studenci potrzebujący pomocy zgłaszają się do Biura Doradztwa i Koordynacji dla Niepełnosprawnych (Consulting and Coordination Office For Disabled) gdzie z przedstawicielką biura (p. Bilgen) rozmawiają o swoich potrzebach. Następnie, na podstawie tej rozmowy Uniwersytet udziela studentowi z niepełnosprawnościami wsparcia (np. finansowego, asystenta, dostosowania materiałów, itp.). Uniwersytet Gelisim składa się z kilku budynków i każdy z nich jest siedzibą osobnego wydziału. Każdy z tych wydziałów posiada osobną bibliotekę z komputerami do użytku studentów. W każdej z bibliotek przynajmniej jeden z komputerów jest przeznaczony dla studentów z niepełnosprawnościami, zaś w przypadku, gdyby w tym samym czasie pojawiło się kilku takich studentów to w pierwszej kolejności będą korzystać oni z pozostałych komputerów. Na Uniwersytecie Gelisim studenci z niepełnosprawnościami są ogólnie obsługiwani poza kolejnością.
Z wizerunkiem uczelni wiąże się także ciekawa historia dotycząca logo. Główne przesłanie uczelni, czyli rozwój zostało wpisane w DNA uniwersytetu już od jego zarania poprzez umieszczenie w logo ptaka, a dokładnie mitycznego ptaka „Huma”, który nigdy nie siada na ziemi, a zamiast tego spędza całe życie, latając tak wysoko nad ziemią, że nie da się go dostrzec. Ma to symbolizować nieustanne wykorzystywanie swojego potencjału i ciągłe odkrywanie nowych rzeczy. W nawiązaniu do tego powstało międzynarodowe hasło uczelni „Let’s fly”, co ma jeszcze bardziej wzmocnić prorozwojowy przekaz.
Podczas wizyty pracownicy PANS mogli także zwiedzić kampus uczelni oraz poobserwować pracowników i studentów, w czasie różnych aktywności – w tym bibliotekę główną, oraz kawiarnię założoną na uniwersytecie przez jej studentów i absolwentów.