I to w tym wypadku nie jest tylko metafora, bo kiedy można wybrać niemal dowolną szerokość geograficzną (europejską 😉), by zdobywać zawodowe doświadczenie, prowadzić inspirujące rozmowy i przy tym rozwijać swój warsztat językowy, owe „horyzonty” zyskują podwójny wymiar.
Przekonały się o tym Patrycja Bereś (Dział Rozwoju i Współpracy), Ewelina Kasperska i Justyna Przerwa (Dział Organizacji i Promocji), które w dniach 27 lutego – 3 marca 2023 r. odwiedziły Akdeniz University w Antalyi (Turcja) (zob. https://eng.akdeniz.edu.tr/), by wziąć udział w szkoleniu. Niestety czas nie sprzyjał pogłębionym obserwacjom uniwersyteckiego życia, ponieważ ze względu na trzęsienia ziemi, które miały miejsce w Turcji na początku lutego, nauka w Akdeniz University (AU) odbywała się online, większość działów również organizowała swoją pracę w sposób zdalny, a wszystko po to, by olbrzymie zaplecze dydaktyczne i noclegowe przeznaczyć dla ofiar kataklizmu. Infrastruktura uczelni robi ogromne wrażenie. To miasteczko akademickie, po którym można poruszać się komunikacją miejską i innymi środkami transportu. Dość wspomnieć, że kierowca taksówki, który wiózł przemyślanki do rektoratu, nie mógł się odnaleźć w gąszczu ulic i budynków…
Akdeniz University to uczelnia, która powstała w 1982 r. Studiuje w niej 70 tys. studentów, czyli… cały Przemyśl! Jeśli chodzi o strukturę uniwersytetu, to składają się na nią (poza częścią administracyjną): 24 wydziały, 7 instytutów, 1 szkoła, 1 konserwatorium, 12 szkół zawodowych, 57 ośrodków badawczych i aplikacyjnych. Rektorem uczelni jest Prof. Dr Özlenen ÖZKAN (to pierwsza kobieta w historii uczelni piastująca to stanowisko), która zasłynęła w środowisku lekarskim tym, że dokonała pierwszego w Turcji przeszczepu twarzy. Wśród wydziałów prym wiodą medyczne (Wydział Medycyny, Pielęgniarstwa, Stomatologii, Nauk o Zdrowiu). Turecka koordynatorka dla spraw programu Erasmus+ Ayşe TUĞCAN przybliżyła odwiedzającym wizję uczelni, sposób organizowania wymiany międzynarodowej oraz współpracy z otoczeniem biznesowym/gospodarczym. Akdeniz University nie jest (jak PANS) uczelnią zawodową, dla uczelni tureckiej równie ważna (jak działalność dydaktyczna) jest praca naukowa, a ambicją AU jest „stać się wyróżniającym się uniwersytetem, który stale podnosi jakość swojej pracy w dziedzinie badań, edukacji, sztuki i technologii; który jest wrażliwy na środowisko; który jest przedsiębiorczy i doceniany na całym świecie za swoją pracę naukową”.
Turecka uczelnia w Antalyi cieszy się dużym zainteresowaniem wśród studentów europejskich, którzy chętnie przyjeżdżają tu, by realizować część programu studiów w ramach Erasmus+. Nie brakuje i studentów z Polski, którzy podejmują studia na takich kierunkach, jak medycyna, turystyka, architektura… Przyznać należy, że zaledwie kilkudniowe obserwacje skłaniają do refleksji, że uczelnia stwarza przyjazne warunki dla obcokrajowców, a pracownicy Biura Wymiany Międzynarodowej dokładają wszelkich starań, by nieturecki student bez problemu odnalazł się w nowej, uczelnianej rzeczywistości i zrealizował swoje obowiązki. Pomoc w zakwaterowaniu, tłumaczenie dokumentów i zawiłości uczelnianego życia i zwyczajów… to „pisane i niepisane” obowiązki pracowników biura. Podczas szkolenia pracownice PANS miały okazję m.in. przyjrzeć się organizacji pracy „erasmusowego biura”, w tym opisanym wyżej sytuacjom, gdyż grupa zagranicznych studentów, mimo trzęsień ziemi, została w Turcji i uczyła się stacjonarnie. Co interesujące, Serhan KARALOĞLU, specjalista ds. programu Erasmus+ dla studentów wyjeżdżających, podzielił się opinią, że najchętniej „wysyła” studentów AU do Polski, bo współpraca z polskimi uczelniami jest niezwykle przyjemna i owocna.
Pobyt na Uniwersytecie w Antalyi był również okazją do zapoznania się z materiałami promocyjnymi uczelni, reklamą, strategią marketingową. Pomocne okazały się wskazówki İlknur KURT, która zajmuje się kreowaniem wizerunku AU w mediach społecznościowych.
W związku z tym, że Uniwersytet był częściowo niedostępny dla studentów i odwiedzających ze względu na klęskę żywiołową we wschodniej części Turcji, uczestniczki programu Erasmus+ z PANS mogły więcej czasu przeznaczyć na poznawanie kultury, architektury, zwyczajów kraju. Pracownicy AU polecili wycieczkę do Stambułu, jednego z najstarszych miast na świecie, a ta okazała się wspaniałą przygodą. Nie każdy bowiem może wejść do meczetu lub popływać statkiem rejsowym po Bosforze…
Görüşürüz Antalya!